Γενικές Εκδηλώσεις

Το ΜΕΤ τιμά τους εθελοντές του και υποδέχεται τα εθελοντικά σωματεία

Γενικές Εκδηλώσεις
Postervolunteering2010
  5 Δεκ 2010 18:00 - 20:30

Με πολύ μεγάλη επιτυχία, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2010 στις 18.00, στο κατάμεστο Αμφιθέατρο του Μουσείου Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, η εκδήλωση για τον Εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Εθελοντισμού «Το ΜΕΤ τιμά τους Εθελοντές του και υποδέχεται τα Εθελοντικά Σωματεία της Αχαΐας».

Την εκδήλωση άνοιξε ο Πρύτανης του ΠΠ, Καθ. Γ. Παναγιωτάκης, υπογραμμίζοντας τη μεγάλη σημασία του εθελοντισμού για το Πανεπιστήμιο Πατρών. Στη συνέχεια ο Κοσμήτορας της Σ.Θ.Ε., εκτελών καθήκοντα Δ/ντή του ΜΕΤ, καθ. Χρ. Κορδούλης τόνισε τη σημασία του εθελοντισμού στην ανάπτυξη του ΜΕΤ.

Ο κ. Γ. Δημαράς, χαιρέτισε για πρώτη φορά ως νέος Δήμαρχος Πατρέων, τονίζοντας το ρόλο των εθελοντικών φορέων για τη νέα Δημοτική Αρχή και τη σημασία της σύνδεσης του Δήμου Πατρέων, με το Πανεπιστήμιο Πατρών. Ακολούθησαν χαιρετισμοί του π. Δ. Παπαγεωργίου, εκπρ. του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Ι. Μ. Πατρών κ. Χρυσόστομου, του Αντινομάρχη Υγείας κ. Γ. Φεσιάν και της Δ/ντριας Β/βάθμιας Εκπαίδευσης κας Ε. Πιερρή, ενώ χαιρετισμό απέστειλε ο Βουλευτής Αχαΐας κ. Α. Τριανταφυλλόπουλος.

Χαιρέτισαν επίσης εκπρόσωποι των φορέων: Ελλ. Ερυθρός Σταυρός, Μορφ/κός Σύλλογος Κυριών, Κίνηση Πρόταση, Ελλ. Ένωση για την Αντιμετώπιση της Σκλήρυνσης κατά Πλάκας, Σύλλογος Αιμοδοτών Χαλανδρίτσας, Γηριατρική και Γεροντολογική Ετ. Ν&Δ Ελλάδος, Σύλλογος για την Προστασία του Αγέννητου Παιδιού, Αντικαπνιστικός Σύλλογος, Σύλλογος ΕΣΚΟΠΑ, Σύλλογος Προστασίας Υγείας και Περ/ντος Χαλανδρίτσας, ΟΙΚΙΠΑ, Χαμόγελο του Παιδιού, Σώμα Ελλ. Οδηγισμού, Διαπασών, Ερασ/ικό Σχήμα Ρεφενέ, ΑΜΚΕ Group 94. Ο κ. Λευτέρης Πολυκρέτης, Μέλος Δ.Σ του Εθν. Κέντρου Αιμοδοσίας και Αντιπρ. του ΣΕΑ Καραμανδάνειου Νοσοκομείου «Άγ.Στυλιανός» μίλησε για την «Ιδέα του Εθελοντισμού».

Τέλος, η κα Π. Θεολόγη-Γκούτη Αρχιτέκτων Μηχ.- Εθνολόγος, Επιμελήτρια του MET, παρουσίασε τον «Ρόλο των Εθελοντών και των Χορηγών στην Ανάπτυξη του ΜΕΤ», ενώ ο Κοσμήτορας της Σ.Θ.Ε., καθ. Χρ. Κορδούλης απένειμε τιμητικές διακρίσεις στους εθελοντές και τους χορηγούς του ΜΕΤ. Τιμήθηκαν:

• Τα 5 μέλη ΔΕΠ της Ομάδας Εργασίας για την Οργάνωση και Λειτουργία της Έκθεσης «οι Τηλεπικοινωνίες στη ζωή μας», Θ. Δεληγιάννης, Ομ. Καθ. Τμ. Φυσικής, Στ. Κωτσόπουλος και Δ. Λυμπερόπουλος, Καθ. Τμ. ΗΜΤΥ, Ε. Βιτωράτος και Χρ. Κροντηράς, Καθ. Τμ. Φυσικής για την επιστημονική συμβολή τους στην ανάπτυξη και λειτουργία του ΜΕΤ.
  • 3 άλλα μέλη της Παν/κής Κοινότητας: Ν. Αβούρης, Καθ. Τμ. ΗΜΤΥ, για την συμβολή του στην ανάπτυξη διαδραστικών εκθεμάτων, Σπ. Κουτσουβέλης, ΕΕΔΙΠ, Τμ. Φυσικής για την συμβολή του στην κατασκευή και την υποστήριξη πειραμάτων και Δρ Δ. Τσώλης ΤΜΗΥΠ, για την ανάπτυξη διαδραστικών εκθεμάτων.
  • O κ. Κ. Μπουρδούλης, πρ. Τεχν. Υπάλληλος ΟΤΕ και Εκ/δευτής Σχολών ΟΤΕ, Δημ. Σύμβουλος Δήμου Ρίου και νεοεκλεγής Δημ. Σύμβουλος Δήμου Πατρέων (Ομάδα κ. Γ. Δημαρά), για τη Μελέτη & το Συντονισμό της Εγκατάστασης και Ενεργοποίησης του Τηλεφωνικού Κέντρου ΑΤΖ-65, καθώς και
    • οι πρ Τεχνικοί Υπάλληλοι ΟΤΕ Κ. Καϊπάνος, Α. Οικονομόπουλος και Λ. Ράπτης για την Εγκατάσταση και Ενεργοποίηση και ο Μ. Ρέβελας, για την τεχνική βοήθεια στην Εγκατάσταση και Ενεργοποίηση του Τ Κ ΑΤΖ-65 και
    • οι εν ενεργεία Τεχν. Υπάλληλοι ΟΤΕ Κ. Δημητρακάς και Ά. Αγγελόπουλος για την Εγκατάσταση & Ενεργοποίηση τροφοδοσίας (Η/Μ) του ΤΚ ΑΤΖ-65.
  • 11 Φοιτητές Τμ. Φυσικής Α. Αποστολοπούλου, Ευ. Γκίνης, Σπ. Δελής, Δ. Καραγεωργόπουλος, Κ. Κασούμη, Γ. Λαμπράκος, Ο. Παναγόπουλος, Χρ. Παπαδημητροπούλου, Δ. Σταμούλης, Ελ. Τακτικού, Γ. Τομαρά, για την συμμετοχή τους στις επιδείξεις πειραμάτων Φυσικής.
  • Οι φοιτητές Β. Βλαχοκυριάκος(Παν/μιο Πελ/νήσου), για τη συμβολή του στην ανάπτυξη διαδραστικού εκθέματος και οι Ιώ Παπαδημητρίου μεταπ/κή φοιτ. ΤΕΑΠΗ & Χρ. Σιντώρης μεταπ/κός φοιτ. ΤΗΜΤΥ για την συμβολή τους στην ανάπτυξη διαδραστικών εκθεμάτων.
  • Η Σίσσυ Στεργιάκη – Βερροίου, για τη συμμετοχή της στην καταγραφή μουσειακού υλικού.
  • Οι Χορηγοί του ΜΕΤ
  • VODAFONE-ΠΑΝΑΦΟΝ Ανώνυμη Ελληνική Εταιρία Τηλ/νιών, (σημαντικότερος χορηγός), για την υποστήριξη μέσω χορηγίας (οικονομική ενίσχυση & δωρεά διαδραστικών εκθεμάτων).
  • COSMOTE-Κινητές Τηλεπικοινωνίες για την υποστήριξη μέσω χορηγίας.
  • Intracom-Telecom για την υλική & ηθική συμπαράσταση στην Εγκατάσταση και Ενεργοποίηση του ΤΚ ΑΤΖ-65 και
  • Τηλεπικοινωνιακή Περιφέρεια Ν & Δ Ελλάδας ΟΤΕ για την υποστήριξη μέσω χορηγίας & την υλική και ηθική συμπαράσταση στην εγκατάσταση και ενεργοποίηση του ΤΚ ΑΤΖ-65.

Η εκδήλωση συνεχίστηκε με Συναυλία, ευγενική προσφορά του Ωδείου Φίλιππος Νάκας. Η Τάξη Κιθάρας με Υπεύθ. Καθηγητή τον Δ. Μακρή, και τους μαθητές του Ορ. Ντάρλα, Στ. Μπονάνο, Θ. Γκορτσά, Π.Γουρδούπη, Τ.Τσολάκη, παρουσίασε εξαιρετικά, χαρακτηριστικά έργα κιθαριστικού ρεπερτορίου.

Η εκδήλωση έκλεισε με τα Εγκαίνια της έκθεσης «LOTTE REINIGER: Η ζωή και το Έργο της» από τον Αντ/νη Στρατηγικού Σχεδιασμού και Ανάπτυξης της Έρευνας, Καθ. Δ. Καλπαξή και τον Επ. Πρόξενο της Γερμανίας κ. Γ. Αμπατζή. Η κα Φ. Απατάγγελου του Κέντρου Γκαίτε Πάτρας, παρουσίασε το έργο της LOTTE REINIGER.

Στην εκδήλωση, συμμετείχαν επίσης ο πρ. Δήμαρχος Πατρέων κ. Α. Καράβολας, ο Αντ/ρχος Ρίου Κ. Μητρούλιας, η Προϊστ. Τμ. Επιστ. Καθοδήγησης Β/βάθμιας Εκπαίδευσης κα Ε. Κρούπη, η Δ/ντρια Β/βάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ηλείας κα Κ. Γερολυμάτου, μεγάλος αριθμός εκπροσώπων εθελοντικών φορέων και πλήθος κόσμου. Οι παρόντες ξεναγήθηκαν στην έκθεση και το ΜΕΤ, ενώ οι φορείς μοίρασαν τα φυλλάδιά τους.

• 5 Δεκ 2010 18:00 - 20:30