Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Αποτελέσματα Πανελλήνιου Διαγωνισμού Δημιουργικής Γραφής «Κολλημένος στο Διαδίκτυο; Ποτέ!»

Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί
postercontestaddic
  4 Μάι 2018

Αποτελέσματα πανελλήνιου διαγωνισμού δημιουργικής γραφής ‘’Κολλημένος στο διαδίκτυο; Ποτέ!’’

Το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας, σε συνεργασία με τα Τμήματα Αγωγής Υγείας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Eκπαίδευσης, προκήρυξε διαγωνισμό δημιουργικής γραφής πανελλαδικής εμβέλειας με θέμα ‘’Κολλημένος στο διαδίκτυο; Ποτέ!’’, ο οποίος έληξε την 31η Μαρτίου. Στόχος του διαγωνισμού ήταν να ευαισθητοποιηθούν και να ενημερωθούν οι μαθητές σχετικά με τον διαδικτυακό εθισμό καθώς και για τους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισής του.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν μαθητές όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων, οι οποίοι μπορούσαν να επιλέξουν μεταξύ δύο θεματικών υποκατηγοριών: εικονογραφημένο παραμύθι και θεατρικό. Οι επιτροπές μελέτησαν ενδελεχώς τα έργα, σύμφωνα με τα κριτήρια και τις προδιαγραφές του διαγωνισμού και αποφάσισαν:

1. Βραβεία και Έπαινοι για την κατηγορία Εικονογραφημένο παραμύθι (Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση)

Η επιτροπή που αποτελείται από τους Πηνελόπη Θεολόγη-Γκούτη, Αρχ. Μηχανικό-Εθνολόγο, Υπεύθυνη ΜΕΤ ΠΠ, Άρτεμη Παπακωνσταντινοπούλου, Δασκάλα, Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευςης Αχαΐας, Μπεκιάρη Γιώργο, Δάσκαλο, Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, Ελισάβετ Μόσχοβου, Εκπαιδευτικό Πληροφορικής, Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, Παναγιώτα Ρούσου, Εικαστικό, Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας ομόφωνα κατέληξε σε ένα βραβείο και τρεις επαίνους.

ΒΡΑΒΕΙΟ:

‘’ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...ΕΝ ΔΡΑΣΗ’’,  Δημοτικό σχολείο Κάτω Σουλίου Αττικής, Τάξη Ε’, Υπεύθυνος Καθηγητής: Μάμιδα Στέλα

ΕΠΑΙΝΟΙ

‘ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ; ΠΟΤΕ!!!’’, 10ο Δημοτικό σχολείο Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης, Τάξη Ε’, Υπεύθυνος Καθηγητής: Κορρέ Βασιλική

‘’ΟΙ ΜΟΥΣΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ’’, 21Ο Δημοτικό σχολείο Πάτρας, Τάξη ΣΤ’, Υπεύθυνος Καθηγητής: Καραγιώργος Γρηγόρης

‘’Ο ΑΛΕΞΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ’’, 8/Θέσιο Δημοτικό σχολείο Αντιρρίου, Τάξη Β’, Υπεύθυνος Καθηγητής: Βλαχάκη Χριστίνα

1. Βραβεία και Έπαινοι για την κατηγορία Θεατρικό (Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση)

Η επιτροπή που αποτελείται από τους Πηνελόπη Θεολόγη-Γκούτη, Αρχ. Μηχανικό-Εθνολόγο, Υπεύθυνη ΜΕΤ ΠΠ, Άρτεμη Παπακωνσταντινοπούλου, Δασκάλα, Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, Μπεκιάρη Γιώργο, Δάσκαλο, Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, Ελισάβετ Μόσχοβου, Εκπαιδευτικό Πληροφορικής, Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, Θεοδωρακοπούλου Παρασκευή, Θεατρολόγο, Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, ομόφωνα κατέληξε σε ένα βραβείο και δύο επαίνους.

ΒΡΑΒΕΙΟ:

‘’ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ; ΠΟΤΕ!!!’’, 1Ο Δημοτικό σχολείο Σκάλας Ωρωπού και Ν. Παλατίων, Τάξη ΣΤ’1, Υπεύθυνος Καθηγητής: Γκουσδοβά Ιωάννα

ΕΠΑΙΝΟΙ:

‘’ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ; ΠΟΤΕ!!!’’, 2ο Δημοτικό σχολείο Αλίαρτου Βοιωτίας, Τάξη ΣΤ’1, Υπεύθυνος Καθηγητής: Κερμελή Αλεξάνδρα

‘’Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΦΑΓΩΝ’’, 25ο Δημοτικό σχολείο Χαλκίδας, Τάξη Β’1, Υπεύθυνος Καθηγητής: Γεωργία Κακαρά-Μαριάνθη Καρατζά

Βραβεία και Έπαινοι για την κατηγορία Εικονογραφημένο παραμύθι (Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση)

Η επιτροπή που αποτελείται από τους Πηνελόπη Θεολόγη-Γκούτη, Αρχ. Μηχανικό-Εθνολόγο, Υπεύθυνη ΜΕΤ ΠΠ, Ιωάννα Θωμοπούλου, Med, Φιλόλογο ΠΕ02, Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, Χρυσάνθη Βανταράκη, Εικαστικό ΠΕ08, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, Αργυρούλα Αλεξανδροπούλου, Δρ, Φιλόλογο ΠΕ02, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, Αγγελική Οικονομοπούλου, Msc, Πληροφορικής ΠΕ19, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, ομόψνα κατέληξε σε ένα βραβείο και τρεις επαίνους.

ΒΡΑΒΕΙΟ:

‘’ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΓΥΑΛΕΣ’’, 1Ο Γενικό Λύκειο Μενεμένης Θεσσαλονίκης, Τάξη Α’ και Β’, Υπεύθυνος Καθηγητής: Χρύσανθου Μαρία-Ισμήνη

ΕΠΑΙΝΟΙ:

‘’ΤΟ ΔΙΧΤΥ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΣΠΑΕΙ’’, Γενικό Λύκειο Αμφίκλειας Φθιώτιδας, Τάξη Α’ και Β’, Υπεύθυνος Καθηγητής: Καλογερά Στέλλα, Κουτσικούρη Μαρία, Βοϊβόντα Θεοδώρα

‘’Ο ΔΡΑΚΟΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ’’, 4ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας Κοζάνης, Τάξη Β’, Υπεύθυνος Καθηγητής: Δεληγιάννη Αλεξάνδρα

‘’ΜΙΑ ΑΠΡΟΣΜΕΝΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ’’, 3ο Γυμνάσιο Ν.Ιωνίας Βόλου, Τμήμα δημιουργικής γραφής, Υπεύθυνος Καθηγητής: Μάρκου Νικάνδρου Δήμητρα, Ταμβάκη Μαρία, Λεϊμονής Διονύσιος

1. Βραβεία και Έπαινοι για την κατηγορία Θεατρικό (Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση)

Η επιτροπή που συστάθηκε για την αξιολόγηση της συγκεκριμένης κατηγορίας και αποτελείται από τους Πηνελόπη Θεολόγη-Γκούτη, Αρχ. Μηχανικό-Εθνολόγο, Υπεύθυνη ΜΕΤ ΠΠ, Ιωάννα Θωμοπούλου, Med, Φιλόλογο ΠΕ02, Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαϊας Αργυρούλα Αλεξανδροπούλου, Δρ, Φιλόλογο ΠΕ02, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας Αγγελική Οικονομοπούλου, Msc, Πληροφορικής ΠΕ19, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας Δούβου Παναγιώτα, Msc, θεατρολόγο ΠΕ32, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, Υπεύθυνη Θεατρικού εργαστηρίου ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας, ομόφωνα κατέληξε σε ένα βραβείο και τρεις επαίνους.

ΒΡΑΒΕΙΟ:

‘’ΞΕΚΟΛΛΑ! ΜΠΟΡΕΙΣ;’’, Γυμνάσιο-Γενικό Λύκειο Αγιάσου Λέσβου, Τάξη Α’, Β’ Γ’ Γυμνασίου και Α’, Β’ Λυκείου, Υπεύθυνος Καθηγητής: Μπόντη Βάϊα

ΕΠΑΙΝΟΙ:

‘’Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ...ΚΟΥΤΙ’’, Γυμνάσιο Δάφνης Καλαβρύτων, Τάξη Α’,Β’, Γ’, Υπεύθυνος Καθηγητής: Παλαιολογοπούλου Αικατερίνη, Κουτές Βασίλειος

‘’Ο ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΙ Η ΚΑΡΤΑ’’, 2ο Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου Θεσσαλονίκης, Τάξη Β’, Υπεύθυνος Καθηγητής: Παλαμαρίδη Άννα, Βούλτσιου Άννα

‘’ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ; ΠΟΤΕ!!!’’,4Ο Γυμνάσιο Ρόδου, Περιβαλλοντική Ομάδα, Υπεύθυνος Καθηγητής: Σωτηρίου Κλεοπάτρα, Κυπριώτη Νεκταρία-Παρασκευή

Η Διεύθυνση του Μουσείου και τα μέλη της Επιτροπής ευχαριστούν θερμά τους συμμετέχοντες στον διαγωνισμό δημιουργικής γραφής και συγχαίρουν ιδιαίτερα τους νικητές.

• 4 Μάι 2018